Празникът на виното във Вила Мелник
- Земя благословена
- 17.02
- време за четене: 4 мин.
Актуализирано: 18.02
Тържествен ден по долината на река Струма
Когато видях информацията за събитието на Вила Мелник реших да предложа туристическа програма за 15 февруари 2025 година с посещение на празника и на Хераклея Синтика. Обявата на организаторите беше много интригуваща!

"Трифон Зарезан във Вила Мелник 2025 наближава! Присъединете се към традиционното честване на празника на лозарите, винарите и влюбените във виното!Очаква ви:
• Ритуал по благославяне на лозята и зарязване: Спазваме традицията, за да са здрави лозята и хората, които се грижат за тях;
• Възможност да зарежете лозята с помощта на опитни лозари;
• Турове на винарната: гидовете ще ни преведат през винарната и подземните тунели, където отлежават бутилките и бъчвите и разбира се - из „декорите“ на популярния сериал „Вина“ на БНТ1;
• Дегустация на новите реколти бели, червени, розета и оранжево вино;
• Фермерски базар с местни занаятчийски продукти и ръчно изработени украшения;
• Богата музикална и танцова програма – специален гост: Николина Чакърдъкова;
• Вкусни предложения, неустоими с нашите вина!"
Програмата на организаторите беше спазена до минутата, за което ги поздравявам!
На празника се бяха стекли хора от цялата страна, избрали да прекарат уикенда на любовта и виното (или на любовта към виното) в Санданско-Петричкото поле. Фаворит на всички посетители беше Вила Мелник, чийто екип успя да посрещне, обгрижи и направи незабравимо пребиваването им. За цялото настроение допринесоха и поканените от винарната готвачи, занаятчии и очакваната от всички на сцената – Николина Чакърдъкова.
Водосвет и зарязване на лозята във Вила Мелник - 15.02.2025 г.
Точно в 11.30 часа започна водосвета в единия край на лозето. Свещеникът, семейство Зикатанови и множеството посетители помолиха Господ да благослови лозята, работещите на тях, земите и реколтата. Отецът поръси всички желаещи със светена вода. Няколко групички хора тръгнаха по редовете, за да зарежат лозите. Желаещите си взеха пръчки, които сега ще се заемат да вкоренят. Дано се хванат и им дават добро грозде!
В 12 часа бе началото на участието на Николина Чакърдъкова с част от ансамбъла й. Сцената бе голяма бъчва в средата на площадката, което даде възможност на всички да виждат изпълнителката. Извиха се хора, беше вълнуващо в пряк и преносен смисъл! Особено хармонични ми се сториха вълните на хората, преливащи в гънките на лозята. След изпълненията на Николина Чакърдъкова музиката продължи от пулта и танците не стихнаха. Голям интерес имаше към винените турове, организирани от екипа. С продължителност от 30 минути, обиколката ни преведе от рампата, където пристига гроздето, до щандовете, на които се продава.
Николина Чакърдъкова с част от ансамбъла и почитателка, изпълнението и кът за снимки в края на фермерския базар
ЗА ВИНАРНАТА
от сайта на Вила Мелник
През пролетта на 2013 год. отвори врати и нашата нова винарна. С това поставихме началото на модерната легенда. Винарната е с годишен капацитет за обработка на около 250 т грозде. Построена е на три нива като избата е вкопана в пясъчния хълм. Процесът на винификация е организиран така, че виненият поток се движи през трите нива на винарната чрез силата на гравитация. Освен, че е енергоспестяващ, този метод е и изключително щадящ към гроздето и виното – не го стресира и запазва естествената му структура. Винарната е оборудвана с високотехнологични съоръжения от водещи български и чуждестранни фирми. Разполагаме с иноксови ферментатори и резервоари с капацитет от 100 л до 10 тона. Пресата за джибри е мембранна, а бутилиращата ни линия е автоматична, с капацитет 600 бутилки на час. Винарната има собствена лаборатория за анализ на гроздето и виното. Отлежаването на най-качественото вино става в изкопаните в пясъчния хълм тунели, които гарантират естествено постоянна температура и влажност. Любителите и ценителите на хубавото вино, посрещаме в дегустационната.
Из дебрите на винопроизводството! Правят впечатление модерните съдове, технологии, машини, както и чистотата във всички помещения. Нашата екскурзоводка успя да ни разкаже обстоятелствено за пътя на гроздето и някои любопитни факти за винарната. За да не издаваме всички тайни, ви приканвам да посетите Вила Мелник за обиколка и дегустация. Техните продукти можете да намерите и в търговската мрежа.
Поляните край Вила Мелник
На равното пространство беше разположен фермерски и занаятчийски пазар. По гънките, стигащи до езерото хората бяха насядали, за да се порадват на слънцето. Видяхме се с хората от Тихия кът, с. Слокощица - ресторант, в който сме изкарвали прекрасно и сме се наслаждавали на вкусната им храна. Някои от нас си купиха от бижутата "Българа", зад които стои просветен човек, познаващ всяка тревичка около нас.

Знаете ли кое вино се нарича "оранжево"? Бялото вино, направено по технологията на червеното. Почти всички бели домашни вина спадат към оранжевото.
Знаете ли откъде е водата в езерото на снимката? Това е употребената вода при миенето на гроздето!
Знаете ли, че винарната е спазила традицията с прокопаването на тунели в песъкливата почва, за съхранение на виното при 14 градуса постоянна температура? Отидете и ги вижте на място, впечатляващи са!
2 кратки, но интригуващи истории за семейство Зикатанови:
Семейството притежава документ на над 200 години, написан на арабски, който доказва, че техен прадядо е имал лозя в Мелнишкия регион.
Любка Зикатанова споделя, че е била излъгана съпруга. В началото на проекта, Никола Зикатанов (нейния съпруг и основател на избата) ѝ е казал следното:
„Любче, искаш ли на старини да си направим едно малко лозе с винарна – например 300 декара?“ Тя се съгласява, без да може реално да си представи какво означават 300 декара. Но когато съпругът ѝ я води на полето и ѝ показва на място какво всъщност са 300 декара земя, тя осъзнава, че това изобщо не е малък любителски проект, а сериозен и отговорен бизнес.“ Въпреки, че се е почувствала излъгана, винаги го е подкрепяла и продължава да е дейна във всяко тяхно начинание. (от сайта на винарната)
Цялата група благодари на организаторите на празника - семейство Зикатанови и целия екип на винарната!
Ще идваме отново и ще си купуваме от вашите вина от магазините в София!
Към втора част на пътеписа, където ще видите Хераклея Синтика и музея в град в Петрич.
Comments