top of page

Рилската света обител

Актуализирано: 19.02

Рилският манастир "Св. Йоан Рилски" приютява мощите на св. Йоан Рилски, нашият небесен закрилник. Винаги го посещавам с голяма радост. В събота, 27.07.2024, се отправихме натам общо 21 човека. По време на пътуването поговорихме за историята на манастира, основно чрез книгата на Неофит Рилски, за живота на св. Йоан Рилски и за причината 1 ноември да бъде днес Денят на будителите. Тъй като в същия ден православната църква чества св. вмчк Пантелеймон, Св. Седмочисленици и успението на св. Климент, архиеп. Охридски, първата спирка беше храм "Рождество Богородично" в гр. Кочериново, където участвахме в акатиста на св. Климент Охридски, отслужен от отец Георги Граховски, предстоятел на храма. Няма да пропусна да кажа в този разказ, че съпругата на отеца е моя дългогодишна приятелка.

В храм "Рождество Богородично" в Кочериново


Повечето хора отиват до манастира и въобще не знаят, че най-голямата му реликва са мощите на св. Йоан. Раката с тях се намира пред олтара на храма. Не за първи път наблюдавах другите групи. Въобще не отдадоха почит на светеца. Този упрек го отправям не само към техните водачи, а и към организацията на храмовите служители за посрещането на поклонниците, защото раката с мощите през по-голямата част от времето е покрита.

Още по-втрещяващо е посещението на гроба на св. Йоан, където всички са насърчавани от гидовете си и от заобикалящите ги туристи да "се промушат през дупката", което е чисто суеверие, а не да влезнат в черквата, където нашият св. Йоан е бил погребан. Мили хора, писането на листчета, слагани по дупки в скали и минаването през каквито и да е процепи и провиралки нищо не носи. Освен едно упражнение, а упражненията и малко спорт не са лошо нещо. Колегата от друга фирма жива ме ожали, че моите хора не са от най-динамичните, и как, видиш ли, ще минат през дупката. За нас дупката не е от значение, обаче.

Както може би сте проследили, стана едно мило побратимяване между селата Панчарево в България и Северна Македония. Македонците ми разказаха, че скоро са ходили до Рилския манастир и тяхната екскурзоводка им е обяснила, че в манастира няма мощи на светеца. Не знам на какво се дължи тази меко казано заблуда.


Храм Рождество Богородично Рилски манастир

Рилската света обител - Рилски манастир


Когато си избирате фирма, с която да посетите манастира, уверете се, че има добри екскурзоводи, а не служител, тръгнал и той на екскурзия. Спазвайте правилата на манастира. Той е обект на ЮНЕСКО, както е модерно днес да се казва - задължителен за посещение, но на първо място е свято място. Манастирската управа търси служители за обектите, особено за лятото. Всеки желаещ може да се поинтересува.

Посещавайте манастирските музеи. Практичен съвет: единият от тях е разположен на етажите, откъдето стават приказни снимки. Ако не отивате в музея или не сте настанен да нощувате в манастира, нямате достъп до тези етажи и ... до тези кадри :)

Не ходим до Рилския манастир, за да ядем мекици/donuts/beignets.



Кадри от храм "Рождество Богородично" (централната черква на манастира, в която се съхраняват мощите на св. Йоан Рилски), Хрельовата кула, коминът на магерницата (кухнята) - Шишарката, Молитвената скала и пещта на магерницата


Преживяванията, които ни предстоят, са публикувани тук. Ще се радвам да се запознаем!

Повече по необятната тема за манастира и небесният закрилник на България можете да прочете на следните линкове:




Comentarios


Запишете се за нашия бюлетин, за да узнаете първи предстоящите ни програми :

Благодарим Ви!

  • Instagram
  • Facebook

©2024 by blagoslovena.com. Proudly created with Wix.com

bottom of page